szczeniak

Jak prawidłowo wychować szczeniaka?

Posiadanie szczeniaka to nie tylko radosne chwile spędzone na wspólnej zabawie, ale również obowiązek. Między innymi obowiązek wychowania psa, żeby mógł funkcjonować wśród zwierząt i ludzi. Zaniedbanie szkolenia i socjalizacji szczeniaka prowadzi do problemów behawioralnych, które ciężko będzie wyeliminować. Zatem lepiej jest nauczyć szczeniaka wszystkiego niż w przyszłości pracować nad problemami w jego dorosłym życiu. 

Jak prawidłowo wychować szczeniaka?

Na początku warto wiedzieć jak przygotować się do zakupu szczeniaka. Chodzi tutaj o zakup niezbędnych rzeczy, czyli tak zwanej wyprawki dla szczeniaka. Dorastający pies będzie gryzł wszystko, jeśli nie zapewnisz mu zabawek do tego przeznaczonych. Dzieje się tak ze względu na rosnące zęby. Szczeniak potrzebuje misek na karmę i wodę, akcesoriów spacerowych, a także pielęgnacyjnych. Początkowo wybierz obroże i smycz o długości 2-3 metrów. Warto kupić także legowisko, aby pies miał swoje miejsce w domu. Szczeniak powinien zostać odrobaczony i zaszczepiony zanim zacznie spotykać się z innymi psami. Uchroni go to przed chorobami wirusowymi, które u małego psa mogą być naprawdę groźne. Po szczepieniach można zacząć socjalizację.

Socjalizacja z innymi psami to ważny element w wychowaniu posłusznego psa. Potrzeba kontaktu z przedstawicielami tego samego gatunku jest ważna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Odbieranie psu możliwości zabawy z innymi psami odbije się negatywnie na jego psychice. Taki szczeniak może w przyszłości być agresywny w stosunku do innych psów, gdyż nie będzie wiedział jak ma się zachować. Zatem nie bój się podejść do innych psów w czasie spacerów. Zawsze możesz spytać się napotkanego właściciela psa czy piesek jest łagodny. Staraj się nie napinać smyczy kiedy jakiś pies pojawia się na waszej drodze. Daj swojej pupilowi nieco luzu i zobacz jak zareaguje. Jeśli będzie się bał, nie ciągnij go na siłę do innego czworonoga. Twój pies ma mieć w tobie oparcie. Jeśli czegoś się boi, odsuń się od tej rzeczy. Niezależnie od tego czy jest to pies, człowiek czy jakiś przedmiot. W ten sposób budujesz zaufanie ze swoim pupilem. Dobrze jest mieć znajomego z psem, z którym wspólnie możecie chodzić na spacery. Dzięki temu wasze psy mogą często się bawić. 

Szkolenie psa powinno zacząć się w momencie jego pojawienia się w twoim domu. Jasno daj znać co psu wolno a czego nie. Bądź stanowczy w tych postanowieniach. Jeśli raz pozwolisz psu spać z tobą na łóżku, a kolejnym razem nie, to zwierzak nie będzie wiedział czego od niego oczekujesz. Spowoduje to niepotrzebną frustrację. Szczeniaki często wykazują wiele pozytywnych zachowań, które należy wzmacniać nagrodami. Nagrodą może być chwila zabawy bądź smakołyk. Przykładowo kiedy spożywacie wraz z rodziną posiłek, a szczeniak leży obok i nie zwraca na was uwagi możesz nagrodzić go za to. W ten sposób nauczysz psa, że nie warto prosić o ludzkie jedzenie, które może mu nawet zaszkodzić. W końcu w kuchni stosujemy różnego rodzaju przyprawy, których psy nie powinny spożywać. Jeśli chcesz możesz ugotować posiłek dla psa bez przypraw. Podaj psu miskę kiedy wraz z rodziną zasiadacie do stołu. W ten sposób szczeniak nauczy się, że swój pokarm dostaje w misce i nie ma potrzeby proszenia o jedzenie domowników czy gości. 

Postaraj się nie spędzać każdej chwili ze swoim szczeniakiem. Daj mu czas, aby ten znalazł sobie zajęcie. W końcu ma do wyboru wiele zabawek, którymi może się bawić. Oczywiście chwila zabawy nie zaszkodzi, jednak postaraj się robić godzinne bądź dwu godzinne przerwy. W ten sposób szczeniak nauczy się, że nie ma nic złego w samotności. Ułatwi to późniejsze spędzanie czasu w domu kiedy ty będziesz musiał iść od pracy. Spędzanie ze szczeniakiem każdej wolnej chwili prowadzi do występowania lęku separacyjnego. To sytuacja, w której pies podczas twojej nieobecności nadmiernie szczeka, wyje, a przede wszystkim niszczy różne rzeczy. Najczęściej są to rzeczy przesiąknięte twoim zapachem takie jak buty czy ubrania. Często psy niszczą również łóżko czy meble. Dlatego też już od małego ucz psa przebywania w samotności. Kiedy wychodzisz na dłużej nie żegnaj się z psem, tylko po prostu wyjdź. Po powrocie nie witaj się z psem kiedy ten jest nadmiernie pobudzony. Zaczekaj aż nieco się uspokoi.

Comments are closed.