O swoim zdrowiu zaczynamy myśleć najczęściej dopiero wtedy, gdy odczuwamy skutki choroby. A przecież wielu chorób, szczególnie cywilizacyjnych, moglibyśmy uniknąć, prowadząc zdrowy styl życia. To nic trudnego, wystarczy zdrowo się odżywiać, wysypiać, uprawiać sport czy aktywność fizyczną oraz regularnie wykonywać badania. Współczesna medycyna potrafi poradzić sobie z niemal każdym schorzeniem. Nawet jeżeli pełne wyleczenie nie będzie możliwe, z pewnością można zmniejszyć dolegliwości lub przedłużyć długość życia. Ważne jest jednak wczesne wykrywanie chorób, profilaktyka oraz eliminowanie czynników ryzyka. Pomogą nam w tym lekarze i pracownicy naszej przychodni zdrowia.
Przychodnia, w której przyjmuje nasz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jest zwykle pierwszym miejscem, do którego udajemy się z objawami choroby. To właśnie tutaj uzyskamy nie tylko fachową pomoc, skierowanie do specjalisty, ale też zasięgniemy informacji o tym, jak dbać o swoje zdrowie. Edukacja jest niemniej ważna niż samo leczenie. Proces ten zaczyna się zaś od naszego lekarza rodzinnego czy zaufanej pielęgniarki, z której usług korzystamy.
W ZOZ Wawer prowadzone są liczne akcje mające na celu profilaktykę i edukowanie pacjentów. Poznajmy kilka z nich.
Po pierwsze – profilaktyka
Profilaktyka oraz regularne badania pozwalają wykrywać choroby we wczesnym stadium. Dzięki temu nawet najgroźniejsze schorzenia mogą być w pełni uleczalne. W ZOZ Wawer realizowane są między innymi programy profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi, czyli dwóch bardzo niebezpiecznych nowotworów. Profilaktyka obejmuje regularne wizyty kontrolne pacjentek oraz badania cytologiczne i mammograficzne, dokładny opis badania oraz zachęcania do kolejnej wizyty kontrolnej po jakimś czasie. W procesie profilaktyki bierze się pod uwagę również występujące czynniki ryzyka. Badanie nie wymaga dodatkowego skierowania, a jeśli jego wynik jest niepokojący, wówczas pacjentka od razu kierowana jest na dalszą diagnostykę.
Program profilaktyki chorób układu krążenia polega na przeprowadzeniu rozmowy z pacjentem i ustaleniu indywidualnego ryzyka wystąpienia takiej choroby. Kolejnym etapem jest badanie krwi pod kątem cholesterolu czy trójglicerydów oraz pomiar ciśnienia tętniczego.
Zdrowe odżywianie
Wielu chorobom można zapobiec odżywiając się w zdrowy sposób. W ZOZ Wawer pacjenci mogą skorzystać z konsultacji dietetycznej, obejmującej wyliczenie BMI oraz właściwej masy ciała oraz ustalenie indywidualnego jadłospisu. Większa wiedza pozwala lepiej się odżywiać i dzięki temu unikać chorób układu krążenia, układu pokarmowego, nadwagi i otyłości. Jest to ważne dla osób w każdym wieku.
Coraz większa świadomość
Edukacja to kolejny ważny projekt profilaktyczny. Pozwala ona upowszechniać wiedzę na temat zdrowego stylu życia oraz zwiększać świadomość i to już od najmłodszych lat. W ramach programu profilaktycznego „Zdrowy Uczeń” pielęgniarki szkolne monitorują zdrowie dzieci i nastolatków, przeprowadzają akcje na temat profilaktyki uzależnień oraz uczą, jak dbać o zdrowie i zachowywać higienę. Inny program profilaktyczny ma na celu zadbanie o zdrowie seniorów: kontrolę ich zdrowia pod kątem chorób wieku starszego, zachęcanie do badań i aktywności fizycznej. W ramach tego programu możliwe są również bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób w wieku 65+.
Jak widzimy, działania profilaktyczne mają ogromną moc i pozwalają zapobiegać wielu chorobom. Zdrowie to nasza największa wartość i dlatego warto zwiększać swoją świadomość, żeby każdego dnia żyć lepiej.