O czym warto pamiętać podczas wyboru dobrej pompy ciepła?

O czym warto pamiętać podczas wyboru dobrej pompy ciepła?

Dobór pompy ciepła w czasach, gdy wybór różnych modeli i rodzajów pomp jest ogromny, nie jest wcale taki prosty. Warto wiedzieć więc, czym się kierować podczas wyboru i z kim dobrze byłoby nawiązać kontakt. W żadnym przypadku nie polecamy samodzielnego doboru pompy ciepła. Wszystko dlatego, by nie stracić pieniędzy oraz własnych, bezcennych przecież nerwów oraz czasu.

Pompa dopasowana do wielu czynników

Po czym można poznać, że oferta na zakup pompy ciepła będzie przygotowana byle jak i nieprofesjonalna? Po tym, że taka oferta jest gotowa po podaniu wyłącznie powierzchni użytkowej domu oraz grubości jego ocieplenia. Jeśli mamy do czynienia z propozycją zakupu bazującą wyłącznie na tych danych – warto odrzucić ją już w przedbiegach. Do czego więc właściwie dobierać się powinno dobrą pompę ciepła?
Szczegółowe zbadanie realnych potrzeb inwestora oraz rozmowa o jego oczekiwaniach względem funkcjonalności pompy ciepła to absolutna podstawa dobrego dobru nowoczesnego systemu grzewczego. Tu warto podkreślić, że optymalnym rozwiązaniem pozostaje dobór pompy ciepła już na etapie projektowania domu lub podczas jego budowy. W wielu przypadkach o tym, że pompa ciepła pracuje naprawdę efektywnie, decydować będzie solidnie wykonana podłogówka zasilona wodą.

Sprawność pompy w duecie z mocą grzewczą

Parametr COP określa sprawność pompy ciepła i jest mierzony stosunkiem energii oddanej, do energii pobranej. W ten sposób można mierzyć koszt eksploatacji każdej nowoczesnej pompy ciepła i szacować, jaki będzie całkowity koszt ogrzewania domu. Warto jednak wiedzieć, że równie ważnym czynnikiem podczas doboru właściwej pompy ciepła, pozostaje też jej moc grzewcza. Sztuką będzie takie dobranie mocy, która nie będzie ani zbyt niska, ani też za wysoka w stosunku do realnego zapotrzebowania na ciepło w budynku. O więcej szczegółów w tym zakresie jednak warto pytać wysokiej klasy specjalistów, którzy zajmują się doradztwem i sprzedażą pomp ciepła.