Jakie uszkodzenia palet używanych są dopuszczalne?

Jakie uszkodzenia palet używanych są dopuszczalne?

W dobrym punkcie skupu i sprzedaży palet drewnianych z pewnością znajdziemy palety w bardzo dobrym, doskonałym wręcz stanie, ale i takie palety używane, które będą miały jakiegoś rodzaju uszkodzenia. Jak się okazuje jednak – niektóre z nich są jak najbardziej dopuszczone do ponownego wykorzystania szerokich funkcji palet drewnianych. O jakich konkretnie uszkodzeniach mówimy? Odpowiedzi na najważniejsze pytania prezentujemy w poniższym wpisie.

Dopuszczalne uszkodzenia na paletach

Palety używane w Warszawie kupimy w dobrym ich punkcie skupu oraz sprzedaży. Wiele palet prezentować się może dość mało atrakcyjnie – głównie przez wzgląd na poszarzały jej kolor. Szara barwa nie jest jednak żadną odznaką poważnej powody – to jedynie wynik naturalnego procesu starzenia się drewna. W żadnym przypadku jednak nie obniża funkcjonalności palety. O jakości palet nie decyduje także pojawienie się sinizny, określanej również mianem barwicy. To najczęściej efekt wystąpienia pewnych gatunków grzybów w drewnie. Nie oznacza jednak obniżenia jego jakości, przez co palety na tracą na swojej funkcjonalności.

Na paletach często pojawiają się pęknięcia. O ile krawędzie pęknięcia nie rozchodzą się, a pęknięcia nie są na całą długość deski – o tyle można mówić o możliwości dalszego użytkowania używanej palety drewnianej. Prawo dopuszcza również korzystanie z palet z obliną do szerokości 15 mm. Do ponownego obrotu trafiają także te palety po naprawie, które zostały oznaczone gwoździem certyfikującym. Warto podkreślić, że elementy drewniane użyte do naprawy muszą być obowiązkowo nowe oraz zostać poddane obróbce termicznej.

Uszkodzenia absolutnie niedopuszczalne

Jak można się domyślić, na paletach mogą pojawić się również takie uszkodzenia, których występowanie nie jest dopuszczalne. Jeśli więc zauważymy na używanej palecie pojawiającą się pleśń – paleta ta nie może trafić do punktu skupu i zostać ponownie wykorzystana. Uszkodzenie tego rodzaju powoduje całkowitą dyskwalifikację palety jako produktu do dalszego użytkowania.